skąd wziąć pożyczke

W dzisiejszym wpisie chciałbym pokazać jakie możliwości ma do wyboru osoba, która chce wziąć pożyczkę. Skąd wziąć pieniądze ? Zastanowimy się jakie są najlepsze metody wzięcia zobowiązania, jak również postaramy się policzyć ile kosztuje nas pożyczenie pieniędzy. Przedstawiam 6 sposobów na pożyczkę. Zapraszam do lektury.

Na samym początku wpisu chciałbym pokazać 6 sposobów na pożyczkę jakie mamy do wyboru.

  1. Rodzina i przyjaciele
  2. Bank
  3. Instytucja pozabankowa
  4. Pożyczki społecznościowe
  5. Pożyczka pod zastaw
  6. Darmowa pożyczka 0%

Jak widać opcji jest bardzo wiele, każda z nich różni się całkowicie odmiennym modelem pobierania pieniędzy. Zacznijmy może od sposobu, który każdy z nas praktykował już od lat dziecięcych, czyli pożyczania od rodziny i przyjaciół.

Rodzina i przyjaciele

Jeżeli w naszym budżecie brakuje środków, które możemy wykorzystać, i zastanawiamy się skąd wziąć pieniądze, to najczęściej zwracamy się do naszych najbliższych o pomoc. Zazwyczaj posiadają oni środki, które mogą pomóc nam w rozwiązaniu naszego problemu. Takie zobowiązanie zaciągnięte np. u mamy jest zazwyczaj darmowe. Oddajemy tyle ile pożyczyliśmy, niestety ma jeden mankament. Nie zawsze nasi bliscy posiadają wolne środki, a nawet jeżeli je posiadają, to kwota jaką dysponują jest zbyt niska. Istnieje bowiem bardzo mało osób, które posiadają wolne środki i zechcą pożyczyć nam np. 3000 złotych. Ponadto w naszym kraju temat pieniądza, jest pewnym tabu. Nie rozmawiamy o pieniądzach. Są one czymś niedobrym, a pożyczanie pieniędzy kojarzy nam się z czymś niewłaściwym.

Banki

Drugim wyjściem z kryzysowej sytuacji jest zaciągnięcie zobowiązania w instytucji zwanej bankiem. To właśnie jest jedno z najczęstszych rozwiązań z jakiego korzystamy. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się nad mechanizmem jaki zazwyczaj stosujemy. Gdy potrzebujemy pieniędzy zwracamy się po nie do banku w którym posiadamy konto. Kierujemy się wtedy pewnym schematem. Znamy już ten bank, byliśmy w nim już nie raz, więc to właśnie tam kierujemy nasze kroki. Jest to dla nas komfort psychiczny. Człowiek boi się nieznanego i jest najzwyczajniej w świecie leniwy. Dlatego więc najczęściej wybieramy nasz stary bank. A szkoda, ponieważ często nie posiada on najlepszej oferty. Dlatego zawsze radzę, aby rozglądnąć się i zobaczyć jakie warunki daje nam konkurencja. Czasem wystarczy, tylko zadzwonić na infolinie i zapytać się o warunki udzielania pożyczki. W tym miejscu, pragnę każdego z was przestrzec, aby zawsze pytać o całkowitą kwotę zobowiązania. Innymi słowy ile musimy oddać. Często pracownicy banku mówią nam o oprocentowaniu, lecz jakoś zapominają wspomnieć o innych gratisach jakie otrzymujemy za pożyczkę, a za które musimy zapłacić.

Nie mniej jednak to własnie banki najczęściej pożyczają nam pieniądze. Jako nasi pożyczkodawcy żądają od nas udowodnienia, że jesteśmy w stanie spłacić nasze zobowiązanie. Zwane jest to zdolnością kredytową.  Banki w dzisiejszych czasach śrubują swoje wymagania, dotyczące osób, które chcą od nich pożyczyć pieniądze i tym samym otrzymanie kredytu, lub pożyczki, jest utrudnione. Bardzo wiele osób, posiada również złą historię kredytową, zwaną bikiem. Niespłacenie w terminie zobowiązania z przed kilku lat, może sprawić, że  w przyszłości będziemy mieli problemy z uzyskaniem pieniędzy, lub też warunki, które zostaną nam przedstawione mogą być dla nas niekorzystne (wyższe odsetki, lub wkład własny).  Co wa takim wypadku ? No cóż przechodzimy do punktu trzeciego

Instytucje pozabankowe

Ach o ofertach chwilówek, można by było napisać powieść. Tych instytucji jest tak dużo że nie sposób je zliczyć, a w ciąż pojawiają się nowe. Każda z nich niesie na swoich sztandarach hasła “Niska rata”, “Szybka Decyzja”, “Gotówka od ręki” no i oczywiście sztandarowe hasło Providenta “Wierzymy w twój plan”. Tych sloganów jest znacznie więcej, ale po cóż je wymieniać. Firmy, które chcą nam pożyczyć pieniądze, to podmioty, które zarabiają na tym kolosalne zyski. Zastanawiałeś się dlaczego w telewizji, czy internecie jest tak wiele reklam tego typu usług? Ponieważ zarabiają oni kolosalne pieniądze na pożyczaniu innym ludziom i stać ich na każdą formę reklamy.

No więc jak się ma sprawa z instytucjami pozabankowymi? Pieniądze, które pożyczają nam tego typu instytucje są ostatecznością, którą osobiście odradzam. W najlepszym przypadku oddamy drugie tyle ile pożyczyliśmy, w najgorszym wpadniemy w spirale długów z której już nie wyjdziemy. Osobiście omijam szerokim łukiem wszelkie tego typu formy kredytowania. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły. Niektóre z firm z tej branży oferują darmową pożyczkę, do nawet 3000 zł. Szkopuł w tym, że musimy ją spłacić po 30 dniach. Jest to dobre rozwiązanie np. dla osób organizujących np. chrzciny. Pożyczasz pieniądze, ale wiesz, że zaraz po imprezie oddasz pieniądze, ponieważ zazwyczaj goście dają pieniężne prezenty dla naszego dziecka. Gorzej jak nie dadzą 🙂 mamy wtedy nie lada problem. W tym miejscu chciałbym, również polecić ci mój artykuł w którym stworzyłem listę najlepszych darmowych pożyczek poza bankowych.

Pożyczki społecznościowe

Jest to alternatywa, dla wszystkich chwilówek i tego typu instytucji. Uważam, że jest to bardzo dobra alternatywa, dla wszystkich, którzy chcą pożyczyć pieniądze od innych osób. Dzięki rozwojowi Internetu powstały portale, które zrzeszają osoby, które chcą pożyczyć pieniądze innym, jak również wziąć pożyczkę. Do tego typu programów zaliczamy między innymi:

Kokos.pl 

Finansowo.pl

Emonero.pl

Są to 3 największe portale oferujące możliwość zaciągania pożyczek społecznościowych. Czym różnią się od banków i chwilówek?

Pierwszą różnicą jest wysokość oprocentowania pożyczki. Jest ona znacznie mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku innych instytucji oferujących pożyczki. Kolejna sprawa, to możliwość wzięcia pożyczki od innej osoby. Masz do czynienia z ludźmi, którzy dają możliwość wzięcia zobowiązania, za niewielką prowizją. Możesz do nich napisać i przedstawić się. Po przeprowadzeniu weryfikacji, polegającej na podaniu wszelkich danych, takich jak dane osobowe, numer konta, telefon, itp. możemy pożyczać pieniądze. Zanim jednak zaczniemy pożyczać większe kwoty, musimy zbudować swoją wiarygodność na danej stronie. Nikt bowiem, nie pożyczy nam dużej kwoty, jeżeli wpierw nie oddamy mniejszej. Pomimo wszystko strony typu social lending są godne polecenia. Więcej informacji o pożyczkach społecznościowych możesz znaleźć w innym moim wpisie poświęconym w pełni temu tematowi LINK do wpisu.

Pożyczka pod zastaw

Tak jeden z najstarszych modeli pożyczania pieniędzy. Ty daj mi coś wartościowego, a ja dam ci część wartości tej rzeczy w gotówce.  Tak to mniej więcej wygląda.  Co można dać w zastaw? praktycznie wszystko co ma jakąkolwiek wartość. Od samochodów, przez stare monety, sztabki złota, elektronikę, po całe nieruchomości. Wszystko co masz może posłużyć jako zastaw pożyczki. Jest to ubezpieczenie dla pożyczającego Ci pieniądze w przypadku, gdy ich nie oddasz. Oczywiście specjalizują się w tym różnego rodzaju lombardy, ale zwykli ludzie również stosują tego typu rozwiązania. Oczywiście nie polecam tego typu rozwiązania, ponieważ jest ono niekorzystne. Po pierwsze otrzymana pożyczka jest ułamkiem wartości rzeczy zastawianej, po drugie procent jest horrendalnie wysoki. Wymieniam ten rodzaj nieco, aby uzupełnić listę 🙂

Darmowa pożyczka 0%

Ostatnim podpunktem na naszej liście, jest właśnie darmowa pożyczka zero procent. Czy takie oferty w ogóle istnieją? Tak oczywiście pisałem o nich już wcześniej. Darmowe pieniądze oferuje np. firma Vivus. Niestety jest to tylko jednorazowe zobowiązanie dla nowych klientów. Ma zazwyczaj na celu przyzwyczajenie ludzi do danej firmy i pokazanie, że pożyczki nie są złe.

W tym jednak konkretnym przypadku nie są to tego typu pożyczki. Darmowe pożyczki, są rozwiązaniem innowacyjnym, które zmienia pogląd na zaciąganie pożyczek. Oddajemy dokładnie tyle ile pożyczyliśmy, w skrajnych przypadkach oddając ułamek kwoty pożyczonej. Pożyczka może być wzięta na dowolny cel. Wystarczy nam jedynie wiarygodność kredytowa, ponieważ pożyczkodawcami są banki. Więcej na temat tej rewolucyjnej metody znajdziesz w moim autorskim poradniku, który ujrzy światło dzienne już niebawem 🙂

Dzięki za poświęcony czas. Mam nadzieję, że wpis 6 sposobów na pożyczkę przypadł Ci do gustu i pomógł rozwiązać problem skąd wziąć pieniądze. Zachęcam Cię również do zapisania się na mój newsletter. Wszyscy moi subskrybenci otrzymują darmowy ebook 99 Sposobów na Oszczędzanie, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet 3000 zł. Jeżeli jesteś zainteresowany to zapraszam Cię do tego wpisu. LINK

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, bądź chciałbyś, abym napisał o czymś ciekawym to zostaw komentarz 🙂

Tagi: , , , , , ,


Dodaj komentarz