Pożyczki społecznościowe. Skąd się wzięły? Na czym polega cała całą idea ? Co warto wiedzieć na temat tego typu pożyczania pieniędzy. Zapraszam do zapoznania się z całością wpisu.
Na początek trochę historii
Zanim przejdziemy do właściwego wpisu warto poznać historię pożyczek społecznościowych. Jak piszę Wikipedia:
“Pierwszym serwisem tego typu był założony w Wielkiej Brytanii „Zopa” (Zone of Possible Agreement). Model biznesowy Zopa polegał na wymianie środków finansowych między osobami, które dysponują nadwyżką finansową i mają do zaoferowania wolne środki pieniężne oraz tymi, którzy chcą je pożyczyć. W niedługim czasie w ślad za nimi poszły inne kraje.”
W Polsce pożyczki społecznościowe pojawiły się w 2008 roku, czyli nie tak znowu bardzo dawno. Na chwilę obecną w naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt serwisów social lending. Lista wszystkich z nich znajdzie się na końcu artykułu. Jeżeli chcesz poznać inne sposoby pożyczania pieniędzy to zapraszam cię do artykułu 6 sposobów na pożyczanie pieniędzy
O co w tym chodzi?
Cała idea pożyczek społecznościowych opiera się na bardzo prostej zasadzie. Otóż zawsze w świecie znajdzie się osoba, która chce zarobić i osoba, która pieniędzy potrzebuje. Teraz pozostaje kwestia, jak te dwie osoby mają się poznać. Dzięki rozwojowi Internetu granice przestały mieć znaczenie. Kiedyś osoba, mieszkająca w Gdańsku nie mogłaby pożyczyć komuś z Rzeszowa pieniędzy, ponieważ nawet nie wiedziała, że ktoś taki istnieje. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że każdy z nas może nie tylko komunikować się z różnymi osobami, ale również dokonywać bardziej złożonych rzeczy, jak choćby zaciąganie zobowiązań przez Internet.
Serwisy social lending pozwoliły na skojarzenie dwóch grup ludzi. Z jednej strony pożyczkodawcy, czyli osoby, które chcą zainwestować swoje środki pożyczając je innym na określony procent. Z drugiej pożyczkobiorcy, czyli ludzie, którzy stoją po drugiej stronie barykady i wolnych środków nie mają. Miejscem spotkania jest sieć. Tak oto rozwiązany został problem dwóch grup osób.
Przyjrzyjmy się dokładnie teraz tym dwóm grupom osób.
Pożyczkodawca
To osoba, która posiada wolne środki finansowe i chce je zainwestować. W czasie kiedy lokaty bankowe oferują swoim klientom marże na poziomie 2-3% w skali roku, coraz więcej osób rozgląda się za alternatywą, dla lokat bankowych. Pożyczki społecznościowe, są ciekawą alternatywą. Po pierwsze nie jest potrzebna do tego fachowa wiedza, wystarczy dobra weryfikacja pożyczkodawcy, aby móc rozpocząć swoją przygodę z pożyczaniem. Ponadto inwestować możemy niewielkie kwoty, które mogą być rozsiane na kilka pożyczek, które biorą od nas różne osoby. W ten sposób dywersyfikujemy ryzyko, braku spłaty zobowiązania. Nie można również nie wspomnieć o zarobkach. te klarują się rożnie w zależności komu pożyczamy pieniądze, lecz możemy być spokojni i liczyć na nawet 3 razy tyle ile zarobilibyśmy na lokacie bankowej.
Pożyczkobiorca
Każdy kto chce pożyczyć pieniądze ma kilka dróg do wyboru. Więcej na ten temat rozpisałem się w wpisie 6 Sposobów na pożyczkę. W tym artykule chciałbym zająć się jednak, tylko pożyczkami społecznościowymi. A więc, osoby potrzebujące dodatkowego zastrzyku gotówki, mogą zarejestrować się na portalu i dodać ogłoszenie do panelu. W tym miejscu należy dodać, że każdy pożyczkobiorca musi podać wiele danych osobowych zanim otrzyma pierwszą pożyczkę. Jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ pożyczki społecznościowe bez odpowiedniej weryfikacji mogłyby się stać łatwym źródłem wyłudzeń. Po zarejestrowaniu się możemy rozpocząć swoją przygodę z pożyczaniem. Ustalamy wysokość pożyczki, liczbę rat, oprocentowanie, jak również bonus dla pożyczkodawcy, jeżeli mamy problemy z znalezieniem chętnych. Wszystko dzieje się oczywiście za pośrednictwem sieci. Po otrzymaniu pożyczki pieniądze przelewane są na konto. Pożyczki społecznościowe stoją gdzieś pomiędzy zobowiązaniami zaciąganymi w bankach, a tymi, które oferują instytucje para bankowe. Koszt zobowiązania jest więc atrakcyjny i stanowi alternatywę, dla horrendalnie wysokich chwilówek. Ponadto okres spłaty jest zazwyczaj dłuższy niż ma to miejsce przytoczonych chwilówkach.
Pożyczki społecznościowe na świecie
Porównując nasz kraj do innych wypadamy delikatnie mówiąc blado. Liderami rynku social lending są Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania. Dla porównania. Szacowana wartość wszystkich pożyczek społecznościowych w zeszłym roku wyniosła 35 mln złotych. Liderzy rynku natomiast obracają aktywami o wartości 64 mld dolarów. Jak widać jest to przepaść. Skąd bierze się tak znacząca różnica? Pożyczki społecznościowe, są mało popularne w Polsce. Bierze się to zarówno ze względu na niski poziom edukacji finansowej, jak również niejasne przepisy prawne, które nie regulują jasno tej gałęzi rynku. Pomimo wszystko z roku na rok przybywa nowych osób, które chcą skorzystać z tego typu rozwiązania.
Jak wygląda przyszłość
Social lending to pieśń przyszłości. Dzięki rozwojowi sieci i coraz to doskonalszych form kontaktowania się ludzi pożyczki społecznościowe wydają się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i znakomitym pomysłem. Niemniej jednak ich los zależy przede wszystkim od ludzi. Czy idea pożyczania pieniędzy poprzez podmioty fizyczne przebije się przez natłok informacji emitowanych przez banki i firmy oferujące szybką pożyczkę? Ciężko stwierdzić coś na pewno. Ponadto nie można nie wspomnieć o sytuacji prawnej osób pożyczających pieniądze, która jak dotąd nie została nigdzie dobrze uregulowana. Jaka przyszłość czeka więc ten segment rynku pożyczek? Czas pokaże. Od nas samych zależy jak dużo osób skorzysta z tego rozwiązania. A Ty pożyczyłbyś pieniądze tym sposobem? Zapraszam do komentowania.
Na sam koniec dodaje listę serwisów pożyczek społecznościowych. Zobacz jak wygląda ranking pożyczek społecznościowych. Nie wygląda on może imponująco, ale za tą krótką listą kryją się miliony złotych.
- kokos.pl
- finansowo.pl
- capitalclub.pl
- zakramini.pl
- Sekrata.pl
- zakra.pl
- emonero.pl
Dzięki za poświęcony czas. Mam nadzieję, że wpis przypadł Ci do gustu i pomógł poszerzyć wiedzę na temat pożyczek społecznościowych. Zachęcam Cię również do zapisania się na mój newsletter. Wszyscy moi subskrybenci otrzymują darmowy ebook 99 Sposobów na Oszczędzanie, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet 3000 zł. Jeżeli jesteś zainteresowany to zapraszam Cię do tego wpisu. LINK
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, bądź chciałbyś, abym napisał o czymś ciekawym to zostaw komentarz 🙂
Pingback: 6 Sposobów na pożyczkę | Sprytny Pieniądz