Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie negocjować w dowolnej dziedzinie życia, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. To video pokaże Ci, aż 7 fantastycznych technik, dzięki którym będziesz mógł skutecznie osiągać wyznaczone przez siebie cele.
Z tej strony Tomek z bloga Sprytny Pieniądz. Witam was bardzo, bardzo serdecznie.
Sztuka negocjacji, jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiąść każdy z nas, niezależnie od wieku, wykształcenia, czy wykonywanego zawodu. Dojście do kompromisu, może pomóc nam w wielu dziedzinach naszego życia, jak choćby w zarabianiu, zdobyciu wymarzonej pracy, czy zaoszczędzeniu setek, jeżeli nie tysięcy złotych na przestrzeni całego naszego życia.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że negocjacji uczymy się od najmłodszych lat. Już jako małe dzieci, pertraktujemy z naszymi rodzicami w sprawach zakupu nowej zabawki, czy wyjścia na imprezę, kiedy to mamy już nieco więcej lat.
Nie potrzeba wiele wysiłku, aby nabyć wiedzę, która podniesie nasze umiejętności negocjacyjne na wyższy poziom. Poznajcie 7 najlepszych technik negocjacyjnych, które pomogą wam w osiągnięciu sukcesu.
Nie podawaj oferty Pierwszy
Pierwszą najważniejszą techniką jak skutecznie negocjować, jest nakłonienie drugiej strony do podania oferty jako pierwszej. Nigdy, ale to nigdy nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy to my rozpoczynamy negocjacje.
Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli druga strona poda swoją ofertę jako pierwsza, to otrzymujemy informację, jak duża jest przestrzeń negocjacji. Po drugie, może okazać się, że już na starcie uzyskamy więcej niż się spodziewamy. Po trzecie otrzymujemy informację, dzięki której wiemy jaką możemy podać kontrofertę.
Jeżeli kupujemy np. samochód to zawsze starajmy się nakłonić sprzedającego do podania jego ceny.
Przykład.
Ile kosztuje ten samochód?
A ile by Pan za niego dał?
Zanim odpowiem na to pytanie chciałbym usłyszeć Pana cenę. Przecież to Pan sprzedaje.
Ok samochód kosztuje 12 000 zł.
Jak widać w tym przykładzie sprzedający chciał od nas wyciągnąć złożenie oferty jako pierwszej. Zawsze stanowczo odmawiajcie podania swojej oferty jako pierwsi.
Mierz wysoko
No dobrze co jednak, kiedy to my musimy podać cenę, jako pierwsi, ponieważ np. sprzedajemy samochód, lub mieszkanie? O tym jak rozegrać to dobrze mówi druga technika. Nosi nazwę Mierz wysoko. Polega ona na wysokim kotwiczeniu pierwszej podanej przez nas oferty, aby w ten sposób wpłynąć na percepcję drugiej strony i zmianę postrzegania wartości.
Otwieranie negocjacji, przy użyciu tej metody ma kilka podstawowych zalet, przede wszystkim:
Może nam się po prostu udać. Nigdy nie wiemy, na jaką ofertę przygotowana jest druga strona i dlatego warto zacząć negocjacje wyżej, aby nie stracić okazji na dobrą transakcję.
Po drugie powiększamy przestrzeń negocjacji, dzięki czemu obszar do ewentualnych ustępstw jest większy i daje większą szansę dojścia do porozumienia.
Kotwiczymy w percepcji drugiej strony pewien poziom oferty, co może wpłynąć na zmianę postrzegania naszego produktu, lub usługi.
Podaj kilka ofert
Trzecią techniką jak skutecznie negocjować, jest tak zwany rosyjski front, Technika ta polega na przedstawieniu drugiej stronie dwóch, lub trzech ofert.
Wszystkie oferty, powinny być bardzo korzystne dla nas, z czego tylko jedna jest rzeczywiście tą, którą chcemy, aby druga strona zaakceptowała.
Wspólne ukazanie ofert, spowoduje zakotwiczenie korzystnego dla nas poziomu. Często w takich sytuacjach druga strona, tak mocno skupia się na różnicach w naszych ofertach, że zapomina o istnieniu innych ofert na rynku.
Nigdy nie zgadzaj się na pierwszą propozycję
Czwarta technika jak skutecznie negocjować to, nigdy nie zgadzaj się na pierwszą propozycję. Jej podstawowe założenie mówi, że aby druga strona miała satysfakcję z ustępstw i negocjacji, nigdy nie powinniśmy zgadzać się na pierwszą propozycję.
Wyobraźcie sobie sytuację, ze sprzedajemy samochód i korzystając z techniki mierz wysoko wyceniamy nasze auto na 20000 złotych. W rzeczywistości chcemy za niego wziąć 15 000 zł.
Cena jest wysoka, więc kupujący trafia się nam dopiero po kilku tygodniach kiedy to mieliśmy już zmienić cenę samochodu na niższą.
Przyjeżdża on do nas na miejsce. Ogląda samochód i bez zbędnych ceregieli mówi. Ok biorę. Co teraz czujecie? No właśnie, zabrakło elementu negocjacji, walki, ustępstw i kompromisu. Czujemy się źle, nieswojo, jakbyśmy zrobili coś nie tak.
Dlatego zawsze ale to zawsze starajcie się, choćby troszeczkę, zbić cenę wejściową. Dzięki temu po zakończeniu transakcji, zarówno my jak również druga strona czujemy, że negocjacje poszły dobrze.
Powoli i coraz mniej
Piąta technika jak skutecznie negocjować polega na ustępowaniu powoli i coraz mniej. Nasze pierwsze ustępstwo powinno być znaczące. Ma to pokazać chęć do negocjacji i otwartość. Kolejne obniżki, muszą być jednak coraz to mniejsze.
Dla przykładu. Jeżeli chcemy sprzedać samochód i z góry zakładamy, że w trakcie negocjacji, możemy obniżyć jego cenę o 2000 złotych, to pierwsze nasze ustępstwo powinno wynosić od 800 do nawet 1000 złotych, następne powinny być już znacznie mniejsze. Pamiętajmy, aby zawsze pozostawić sobie pole do negocjacji, ponieważ, jeżeli nasza cena wywoławcza jest naszą ceną ostateczną, to pozbawiamy sami siebie oręża.
Coś za coś
Szósta technika jak skutecznie negocjować nosi nazwę coś za coś. Pewnie wszyscy znamy ją doskonale z naszego dzieciństwa, ponieważ stosowali ją nasi rodzice, kiedy to chcieli nas do czegoś nakłonić.
Ta technika polega na tym, że dokonujemy określonego ustępstwa w zamian oczekując tego samego od drugiej strony. Nasza mama nie raz mówiła nam, zjedz tą kaszkę, a pójdziemy na plac zabaw. Coś za coś. Działa tutaj tak zwana reguła wzajemności, która jest mocno zakorzeniona w naszej psychice. Skoro otrzymałem coś od drugiej osoby, muszę się odwdzięczyć, tak działa nasz mózg.
Dokręcenie śruby
Ostatnią siódmą techniką jak skutecznie negocjować, jest technika dokręcania śruby. Ta technika wykorzystywana jest w negocjacjach w których to jednej stronie zależy bardziej na pozytywnym zamknięciu negocjacji niż drugiej. Dobrym przykładem użycia tej techniki, jest rozmowa kwalifikacyjna, na stanowisko, które jest pożądane przez wiele osób.
Aby wykorzystać tą technikę, strona o silniejszej pozycji w negocjacjach, po usłyszeniu oferty drugiej strony, używa zwrotu, czy jest to Państwa ostateczna oferta.
Jeżeli zadamy to pytanie w odpowiednim tonie, to da to silny impuls drugiej stronie do obniżenia swojej oferty. Kiedy druga strona dokona ustępstwa zadajemy po raz kolejny to samo pytanie, w trochę innym brzmieniu, aż do momentu, kiedy usłyszymy od drugiej strony, że ich oferta jest ostateczna.
To już wszystkie techniki jak skutecznie negocjować, jakie przygotowałem dla was na dziś. Mam nadzieję, że przyswojona przez was dziś wiedza zaprocentuje znakomitymi transakcjami w przyszłości.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat negocjowania i poznać więcej zaawansowanych technik negocjacyjnych to polecam wam serdecznie książkę Wojciecha Woźniczki Negocjuj.
Źródło: https://www.ceneo.pl/45044066
Książkę możecie nabyć pod tym linkiem:
https://sprytnypieniadz.pl/negocjuj
Znajdziecie tam wszystkie techniki, które opisałem w dzisiejszym wpisie, są one dokładniej opisane i poparte dodatkowymi przykładami, dzięki czemu łatwiej przyswoicie wiedzę zgromadzoną w książce.
Książkę czyta się naprawdę znakomicie. Ja sam traktowałem zakup tej książki jako inwestycję, ponieważ po zastosowaniu technik zawartych w tej książce udało mi się zaoszczędzić nie raz nawet kilkaset złotych na transakcji, także serdecznie polecam wam tą pozycję.
Jeżeli wpis wam się spodobał to jak zawsze zapraszam was do komentowania i udostępniania tego materiału w mediach społecznościowych.
Zapraszam was również do zapoznania się z innymi moimi wpisami.
JAK ZACZĄĆ ZARABIAĆ PIENIĄDZE OD ZERA?
JAK ZARABIAĆ NA HOBBY ? 9 REWELACYJNYCH SPOSOBÓW, DZIĘKI, KTÓRYM ZACZNIESZ ZARABIAĆ (SZYBKO)
DOCHÓD PASYWNY 5 FANTASTYCZNYCH SPOSOBÓW NA PASYWNY ZAROBEK
JAK SPĘDZAĆ WOLNY CZAS? 5 RZECZY KTÓRE WARTO ROBIĆ W CZASIE WOLNYM
Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia wkrótce.