IDEALNA ROZMOWA KWALIFIKACYJNA. POZNAJ PYTANIA I ODPOWIEDZI NA ROZMOWIE O PRACĘ

rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, poznać pytania i odpowiedzi jakie mogą paść podczas niej, lub o czym warto wiedzieć wybierając się na rozmowę o pracę to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Ten wpis odpowie na wszystkie twoje pytania i  pomoże Ci w zdobyciu upragnionej pracy.

Z tej strony Tomek z bloga Sprytny Pieniądz. Witam was bardzo bardzo serdecznie.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najbardziej stresujących momentów jakie czekają nas podczas naszej kariery zawodowej. Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna jest prawdziwym koszmarem, który często hamuje ich od zmiany pracy na inną.

Dziś spróbujemy przyjrzeć się kilku aspektom na jakie warto zwrócić uwagę gdy wybieramy się na rozmowę o pracę.

Doświadczenie, a rozmowa kwalifikacyjna

rozmowa kwalifikacyjna

Pierwszym bardzo ważnym aspektem jest doświadczenie. Jeżeli wybieracie się na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną nie liczcie, że pójdzie wam ona jak z płatka. Nie ważne jak bardzo będziecie przygotowywać się do niej zawsze może was coś zaskoczyć. Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest umiejętnością, którą nabywamy jak każdą inną. Zawsze kiedy się uczymy nowej rzeczy popełniamy błędy.

Widzieliście kiedyś dziecko które uczy się chodzić? Ile razy musi ono upaść, aby nauczyć się sztuki chodzenia. Tak samo również my, musimy nauczyć się sztuki rozmowy o pracę. Dlatego zachęcam was do trenowania. Jak możemy to robić. Oczywiście musicie wybierać się na jak największą ilość rozmów kwalifikacyjnych.

Wyślijcie kilkadziesiąt aplikacji na stanowiska, które was nie interesują i po prostu pójdźcie tam na luzie. Przygotujcie się jednak do nich tak jakbyście wybierali się na rozmowę o pracę na serio. Zawsze stawiajcie się punktualnie na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ nikt nie lubi spóźnialskich,  ponadto bądźcie właściwie ubrani, jak również posiadajcie porządek w waszej teczce z dokumentami. Są to podstawy, ale wiele osób zapomina o tym i spala się na samym starcie.

 Wybieranie się na symulowane rozmowy kwalifikacyjne,  pomoże wam  nabyć odpowiednie doświadczenie, zobaczycie jak wygląda to na żywo, jak również pokonacie swój strach przed pójściem na rozmowę o prace.

Strach a Rozmowa Kwalifikacyjna

rozmowa kwalifikacyjna

No właśnie strach to on jest kolejnym problemem z jakim zmaga się wiele osób starających się zdobyć pracę swoich marzeń. On również jest dużym problemem. Możemy go zniwelować na wiele sposobów. Jednym z lepszych jest właśnie wybieranie się na rozmowy kwalifikacyjne, przed przystąpieniem do tej właściwej.

Ponadto istnieje bardzo ciekawa technika niwelowania strachu. Gdy przychodzi ten sądny dzień kiedy to macie wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną warto wcześniej zadać sobie kilka pytań. Jaki jest najlepszy scenariusz? Oczywiście to proste zostajemy przyjęci z otwartymi ramionami przez naszego nowego pracodawcę, który potrząsając naszą spoconą z nerwów rękę prowadzi nas do stanowiska pracy kreśląc przed nami wizje wysokich zarobków i kariery w naszej nowej firmie.

Widzicie to? To właśnie była wizualizacja naszego sukcesu. Kiedy wybieracie się na rozmowę kwalifikacyjną musicie ją sobie nakreślić w waszym umyśle. Musicie wyobrazić sobie, że odpowiadacie na pytania w wyczerpujący i przekonujący sposób, że jesteście rozluźnieni i wszystko idzie po waszej myśli. Tak właśnie pokonacie strach.

Rozmowa Kwalifikacyjna- Najgorszy Scenariusz

Oczywiście oprócz najlepszego z scenariuszy, należy również wziąć pod uwagę ten najgorszy. Jego również warto wizualizować sobie w głowie.

 Co się stanie w najgorszym przypadku? Nie otrzymamy tej pracy, to wszystko. Teraz jednak musicie ułożyć sobie w głowie alternatywną drogę. Nie dostanę tej pracy? Ok poszukam innej. Spróbuję zaaplikować przy następnym naborze. Założę własną firmę. Wyjadę za granicę. Itd. Itd. Jest wiele różnego rodzaju scenariuszy jakie  możemy sobie założyć, ważne jednak żeby jakikolwiek mieć i trzymać sobie go z tyłu głowy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego jest to takie ważne?

Po pierwsze mając plan b nie stawiamy wszystkiego na jedną kartę. Mamy więc komfort psychiczny, że pomimo, że coś może pójść nie tak mam jakąś alternatywę. Najgorsze co możecie zrobić to pójść na rozmowę kwalifikacyjną z przeświadczeniem ta i tylko ta praca.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, że osoby rekrutujące widząc, ze bardzo zależy wam na zdobyciu danej pracy mogą to wykorzystać, proponując wam niższą płacę. Rozmowa kwalifikacyjna przypomina trochę partie pokera w której to jedna i druga strona stara się zachować kamienną twarz i rozszyfrować przeciwnika. Nie dajcie się więc zdemaskować i zawsze starajcie się zachować spokój zwłaszcza kiedy dochodzimy do kwestii finansowych.

Pieniądze

rozmowa kwalifikacyjna

No właśnie pieniądze, one również podczas rozmowy kwalifikacyjnej odgrywają bardzo ważną rolę. Pytanie o wasze przyszłe zarobki na pewno może pojawić podczas rekrutacji na stanowisko. Jak więc odpowiedzieć na to pytanie?

Po pierwsze zawsze przed pójściem na rozmowę o pracę warto zrobić research i dowiedzieć się jakie zarobki panują w branży w której chcecie pracować. Oczywiście nie dowiecie się dokładnie ile się zarabia, ale będziecie mieli pogląd jak należy postawić sprawy finansowe.

Następnie dodajcie sobie 20 lub 30% do kwoty którą chcieliście otrzymać. Dlaczego?

 Otóż moi mili wyobraźmy sobie, że chcecie sprzedać samochód za 10 000 zł Czy wystawiacie więc ofertę za tą samą cenę którą chcecie otrzymać? Oczywiście, że nie nikt tak przecież nie robi. Wszyscy dodają 2 3 tysiące, aby mieć z czego zejść, gdy kupiec będzie zainteresowany. Tak samo musicie postąpić gdy wybieracie się na rozmowę o pracę. Musicie mieć z czego zejść w przypadku gdy dany pracodawca będzie chciał z wami negocjować.

A co jeżeli nie będzie chciał i będziecie zarabiać więcej niż spodziewaliście się? Pamiętajcie nie wiecie w jakiej sytuacji jest wasz przyszły pracodawca. Może ma problemy z zatrudnieniem, może ma opóźnienia w realizacji prac, może długo szuka pracownika. Tego nie wiecie. Tak samo on nie może wiedzieć, że wy bardzo chcecie pracować właśnie w jego firmie.

Najczęstsze Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

rozmowa kwalifikacyjna

Ok przejdźmy teraz do najczęstszych pytań jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Bardzo powtarzającym się pytaniem, które  często pada na rozmowach kwalifikacyjnych jest jakie są twoje wady, bądź słabe strony. Trudne i podchwytliwe pytanie, które sprawia wielu osobom problem. Pamiętajcie nie mówcie rekruterkom o waszych sprawach prywatnych, jak również o waszych wadach. Skupcie się raczej o mówieniu o tym nad czym teraz pracujecie. Jeżeli staracie się na przykład o posadę przedstawiciela handlowego to możecie powiedzieć, że aktualnie pracuję nad tym, aby podnieść swoje umiejętności handlowe na jeszcze wyższy poziom.

Kolejnym z pytań które bardzo często trafia się na rozmowie o pracę jest Dlaczego powinniśmy Ciebie zatrudnić?

Odpowiedź na to pytanie zawsze powinna wiązać się z profilem waszej przyszłej firmy. Jeżeli chcecie pracować na przykład w agencji marketingowej. Możecie powiedzieć, że posiadacie odpowiednie doświadczenie w branży marketingowej, jak również kreatywność potrzebną do realizacji projektów.

Kolejnym pytaniem które może paść na rozmowie kwalifikacyjnej jest dlaczego zmieniłeś pracę. Podchwytliwe pytanie. Pamiętajcie nigdy prze nigdy nie mówcie tekstów typu szef mnie wkurzał, albo mało płacili, nie dali mi podwyżki itp.

Zamiast tego powiedzcie, że chcecie się rozwijać, zdobywać nowe kwalifikacje i doświadczenia,  a ta praca pozwoli wam się jeszcze lepiej realizować.

Kolejnym pytanie jakie może paść na rozmowie kwalifikacyjnej jest Gdzie widzisz siebie za 5 lat. Kolejne trudne pytanie na które wiele osób nie jest przygotowanych.  I na dobrą sprawę nie wie co powiedzieć. 

Zawsze warto odpowiadać na tego typu pytanie w taki sposób, aby było ono powiązane z profilem firmy do której kandydujemy lub z stanowiskiem powiązanym z branżą w której znajduje się dana firma.

Uwagi Końcowe

Na sam koniec chciałbym  podsunąć wam kilka uwag o których warto wiedzieć. Zawsze przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną zróbcie dokładny research firmy i dowiedzcie się jaki jest jej profil, czym się zajmuje i tak dalej.

Wiele osób przychodzi na rozmowę o pracę i nie wie nawet jak dana firma się nazywa, jest to niedopuszczalne.

Ponadto zwielokrotnicie swoje szanse na zatrudnienie jeżeli na rozmowie o pracę będziecie odpowiednio się zachowywać. Bądźcie spokojni i opanowani. Nie wierćcie się jakbyście mieli świąd. Jak również dużo się uśmiechajcie. Ponieważ nikt nie lubi smutasów.

Na sam koniec wspomnę, ze część firm zanim w ogóle zaprosi was na rozmowę kwalifikacyjną sprawdza wasz profil w mediach społecznościowych. Dlatego warto zrobić tam porządek, zanim jeszcze wyślecie jakiekolwiek cv do firmy.

To już wszystko na dziś.  Jestem ciekaw jakie pytania rekrutacyjne przytrafiły się wam na waszych rozmowach kwalifikacyjnych. Zostawcie krótki komentarz.

Zróbcie to samo jeżeli chcielibyście, aby nagrał jakikolwiek materiał powiązany tematycznie z blogiem.

Zapraszam was również do zapoznania się z innymi z moich wpisów:

JAK SPĘDZAĆ WOLNY CZAS? 5 RZECZY KTÓRE WARTO ROBIĆ W CZASIE WOLNYM

JAK ZACZĄĆ ZARABIAĆ PIENIĄDZE OD ZERA?

JAK ZARABIAĆ NA HOBBY ? 9 REWELACYJNYCH SPOSOBÓW, DZIĘKI, KTÓRYM ZACZNIESZ ZARABIAĆ (SZYBKO)

BIZNES VS ETAT CO WARTO WYBRAĆ, ABY ZARABIAĆ DUŻE PIENIĄDZE?

 Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia wkrótce.

2 myśli na “IDEALNA ROZMOWA KWALIFIKACYJNA. POZNAJ PYTANIA I ODPOWIEDZI NA ROZMOWIE O PRACĘ”

  1. Ostatnio miałem okazje byc na mega intensywnej ale bardzo rzeczowej rozmowie. Sam proces rekrutacyjny prowadzila dla firmy agencja z wawki work room. Rozmowa trwała około godziny ale trzeba pogratulowac rekruterowi zwlaszcza znajomosci specyfiki pracy na stanowisku o ktore sie ubiegalem. Pytania nie były tylko szablonowe – naprawde widac bylo ze jest profesjonalista tez w tej konkretnej dziedzinie i chyba o to tez chodzi w rozmowie, zeby była natchnieniem i po prostu “płynela”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.